Plastová úľová váha GSM

FILIP-PG

Niečo Vám porozprávam o svetovo jedinečných plastových úľových váhach pod klasické drevené úle. S firmou Pokorný Dačice sme vyvinuli unikátnu úľovú váhu. Je vyrobená z UV odolného ABS čierneho plastu lisovaním z foriem vo veľkých hydraulických lisoch. Životnosť takého plastu je okolo 20 rokov vo vonkajšom prostredí. Bolo potrebné navrhnúť 8 rôznych kovových foriem a ich kombináciou vylisovať všetky časti váhy. Tým sme docielili celkom pevnú konštrukciu vystuženú vo vnútri plastovými priečinkami. Elektronika aj akumulátor majú vlastný priestor a aj plastový kryt. Vrchnú diel má protišmykový povrch - malé plastové výstupky po celej ploche, aby sa drevený úľ po ňom nešmýkal. Štyri plastové nožičky sú tiež s protišmykovým povrchom. Rozmer váhy je 460x500x44mm. Je použiteľná takmer pre všetky nástavkové úle aké sa bežne používajú.

Váha sa skladá z dvoch hlavných veľkých častí - vrchného plastu a spodného plastu. Zo zadnej strany má okienko na LED displej, kde je zobrazená hmotnosť váhy, stav akumulátora a rôzne stavy a svetlovod pre indikáciu zapnutého bluetooth rozhrania. Elektronika je jednodosková, na ktorej sú všetky funkcie váhy. GSM anténa je vo vnútri váhy. K váhe sa dajú ešte  pripojiť 4 prídavné vážiace plošiny. 

Dá sa namontovať tromi spôsobmi. 

  • Buď na rovný podklad umiestnená na 4 plastové nožičky.

  • Alebo postavením na kovové jakle šírky 40mm.

  • Alebo na kovový stojan z kovových jaklov 40x40mm a to buď ako stojan pre jeden úľ alebo stojan pre 5 úľov vedľa seba. Váha sa dá priskrutkovať na stojan úchytmi typu U. Tým je aj celkom dostatočne zabezpečená proti ukradnutiu  - úchyty je možné aj zamknúť.

Dá sa používať tromi spôsobmi.

  • Ako jednoduchá váha iba s LED displejom - zobrazuje predchádzajúcu hmotnosť, aktuálnu hmotnosť a percentá nabitia akumulátora. GSM modem aj bluetooth je vypnutý. Váha ale aj tak vykonáva pravidelné merania a ukladá ich do pamäte. Tieto merania vie poslať v móde GSM do WEB aplikácie. Prevádzka je zadarmo.

  • Ako jednoduchá váha s bluetooth rozhraním. Údaje je možné prezerať v bluetooth alikácii. Na váhe bliká modrá LED a displej je vypnutý. Prevádzka je zadarmo.

  • Ako GSM aj bluetooth a aj s LED displejom + kompletný zabezpečovací systém s diaľkovým monitorovaním hmotnosti a plodiska. Toto je plná funkčnosť váhy. Táto funkčnosť je platená službou od 3 EUR mesačne iba za mesiace, ktoré je v tomto móde používaná.

Ako funguje a ako ju používať

Váha slúži na včelnici zároveň ako riadiaca pre celú včelnicu. Môžete k nej pripojiť ešte 4 prídavné vážiace plošiny cez kábel a konektory za nižšiu cenu. Na jednom displeji bude ukazovať hmotnosť všetkých 5 vážiacich plošín a v SMS a emaili prídu informácie o všetkých 5 plošinách naraz. V mobilnej aplikácii budete mať 5 nezávislých vážiacich plošín aj s nezávislými grafmi a celou meranou históriou hmotnosti, senzorov a stavu nabitia akumulátora. Hlavná výhoda takéhoto riešenia je v celkovej cene kde nevadí prepojenie káblom, lebo 5 úľov bude na jenom stojane a tým treba iba jednu elektroniku a jednu batériu. Hmotnosť merajú 4 tenzometre v rohoch váhy. Každý má zaťažiteľnosť 50kg. Prenos sily na tenzometer sa prenáša cez guľový voľný čap na metrickej skrutke priemeru 5mm. Tým je docielená plná prispôsobivosť nožičiek alebo celej konštrukcie váhy aj na nerovný podklad váhy. Elektronika meria 4 teploty - 2x teplota tenzometrov diagonálne, teplotu elektroniky a teplotu v plodisku. Teplota tenzometrov je použitá na tepelnú kompenzáciu presnosti váženia a to kompenzáciu vplyvu teploty na meranie hmotnosti tenzometrami a aj elektroniky. Senzor teploty pre plodisko má zároveň aj senzor vlhkosti pre plodisko. Tento kombinovaný senzor teploty a vlhkosti je možné použiť aj na meranie vonkajšej teploty a vlhkosti.   

Odoo text a obrázkový blok

Váha je nerozoberateľná. (len odskrutkovaním skrutiek) a má vyvedený zvnútra 10 pinový konektor, zozadu konektor pre nabíjanie vstavaného akumulátora LiIon cez power banku alebo solárneho článku 5V alebo adaptéra pre nabíjanie mobilov. Zozadu má červený 4 znakový LED displej.

Položený drevený úľ musí byť na váhu umiestnený tak, aby bola styčná plocha dna úľa v miestach, kde sú umiestnené tenzometre - v rohoch váhy. Aby sila nepôsobila tak, že sa váha prehne pod tlakom napríklad na predok váhy mimo tenzometrov. Váha je ľahká, odolná voči teplote, vlhkosti a slnku. Netreba do nej vkladať SIM kartu lebo už ju obsahuje zapájkovanú na elektronike ako čip. Včelár používa váhu ako službu alebo službu úplne vypne a bude váhu používať cez bluetooth aplikáciu alebo LED displej. Akumulátor vo váhe vydrží v činnosti aj rok, záleží na nastavení meraní vo váhe a nastavení zapínania GSM modulu a tiež aj početnosti poplachov. 

Odoo - vzorka 1 pre tri stĺpce

Konektor pre monitorovanie plodiska a zabezpečovací systém

10 pinový konektor na ktorom je vyvedený aj senzor teploty a vlhkosti pre plodisko je umiestnený zvnútra váhy pod krytom. Má vyvedené ešte Relé pre spínanie sirény v prípade poplachu od zabezpečovacieho systému na odplašenie votrelcov alebo zvierat. Po 30. sekundách poplachu sa automaticky vypne. Relé je možné použiť na čokoľvek, dá sa ovládať na diaľku z mobilu cez mobilnú aplikáciu alebo SMS. Na ďalších pinoch je vstup pre zabezpečovací systém - magnetické kontakty a infračervené detektory pohybu prípadne výstup z  fotopasce. Zapojením magnetických kontaktov do série je možné zabezpečiť čokoľvek proti ukradnutiu alebo narušeniu -  zhodeniu alebo aj vstup do objektu včelnice prípadne nastražiť pascu drôtom okolo včelnice kde sa pri zakopnutí spustí poplach. Po spustení poplachu je posielaná správa SMS a email s popisom poplachu a bude prezvonené na mobilný telefón a spustená siréna na 30 sekúnd. Na rezervných pinoch je vyvedený mikrofón do plodiska na monitorovanie zvukov včiel.

Odoo - vzorka 2 pre tri stĺpce

LED displej, konektor na nabíjanie a senzor pre zobudenie

LED displej sa aktivuje priložením magnetu k zadnej strane váhy. Tým sa aktivuje displej na 2 minúty a váha bude v pohotovosti 30 minút. Počas tejto doby je možné s ňou komunikovať. Ak je zapnutý bluetooth, začne blikať modrá LED v dvojsekundových intervaloch, ak nie, bude blikať na displeji červená bodka v dvojsekundových intervaloch. Ak bliká modrá LED môžete sa na váhu pripojiť bluetooth aplikáciou cez mobil. Aplikácia zobrazí hmotnosť alebo hmotnosti vážiacich plošín, hodnotu senzorov, stav batérie, silu GSM signálu v mieste kde je váha umiestnená, stav zabezpečovacích vstupov a stav sirény. Ak je bluetooth vypnuté, bude váha posielať na WEB aplikáciu na mobil stav hmotnosti, stav senzorov a stav batérie po celú dobu 30 min. Tieto údaje budú viditeľné v aplikácii online.

Po aktivácii displeja magnetom sa ako prvá zobrazí informácia o hmotnosti úľa keď bola váha posledný krát zobudená magnetom. Potom sa zobrazí stav nabitia akumulátora v percentách a potom aktuálna hmotnosť úľa. Tým sa dá okamžite odčítať prírastok alebo úbytok od posledného zobudenia váhy magnetom.

Odoo - vzorka 3 pre tri stĺpce

Konektor pre pripojenie externých plošín

Vodeodolné konektory pre pripojenie ďalších 4. vážiacich plošín k hlavnej váhe s elektronikou. Dĺžka kábla prídavných plošín je 2 alebo 5m. Čo postačuje na prepojenie úľov medzi sebou.

Prídavné plošiny nemajú v sebe elektroniku, LED displej a batériu. Tým sa o ich funkčnosť netreba starať. Obsahuju 4 tenzometre, kábel a konektor. V hlavnej váhe sú prevodníky úrovní na hmotnosť zo všetkých plošín. Prepojovací kábel je tienený určený do vonkajšieho prostredia aj pre zakopanie do zeme.

Plošiny nemôžu byť zamenené, majú poradové čísla kvôli rôznym kalibračným konštantám. Čísla plošín sú umiestnené na kábli blízko konektora. Korekcia váženia vplyvom okolitej teploty je odvodená od hlavnej váhy s elektronikou, ale je pre každú plošinu jedinečná.

Praktická ukážka

Teraz už máte zhruba predstavu o tom ako váha vyzerá, akú má konštrukciu a funkčnosť. Pozrieme sa na reálnu modelovú situáciu na včelnici a ako môže včelár s takouto váhou alebo celým monitorovacím systémom pracovať a na čo mu to všetko bude. 

Predpokladáme že Jano včelár má včelnicu v lese ďaleko od domu. Má 25 úľov a blíži sa včelárska sezóna. Ako správny včelár má na neďalekom strome inštalovanú fotopascu. Ak sa mu niekto priblíži ku včelnici, okamžite mu príde fotka cez MMS na mobil. A Jano vie že sa niečo deje a či sú úle vporiadku. Trochu je nevýhoda, že má často falošné poplachy, kedže fotopasca reaguje aj na rôzne teplý vietor, pohyb konárov alebo malé zvieratá potulujúce sa okolo. Do fotopasce dal SIM kartu a batérie. Ak chce čokoľvek zistiť na včelnici musí osobne prísť. Sadnúť do auta alebo autobusu alebo vlaku a cez hustú premávku priamo v miestach kde vyčína COVID-19 cestovať aj 100km. ABy zistil či sú včely vporiadku, koľko majú zásob, aká je znáška a či netreba pridať nástavok alebo vytočiť med, či sa mu nechystajú kvôli tomu včely rojiť.

A ako mu pomôže tento monitoring včelnice, úľov a váženie? Môže si nastaviť na diaľku cez mobilnú aplikáciu hmotnosti úľov ktoré chce sledovať a v prípade prekročenia hmotnosti mu príde SMS alebo email alebo upozornenie do WEB aplikácie. Tak nemusí každý deň sledovať znášky prípadne úbytky. Ak bude hmotnosť prekročená, môže sledovať kedy bude stagnácia prírastkov a podľa tohho pricestovať na včelín a urobiť úpravy prípadne rovno vytočiť med z nástavku a umiestniiť prázdny na ďalšiu znášku. Všetky úle včelára sa budú správať podobne ako tie referenčné. Viac referenčných vylúči slabé včelstvo alebo iný problém v niektorom včelstve. Okrem sledovania hmotnosti môže Jano sledovať aj nastavenú teplotu alebo vlhkosť a v prípade anomálie bude informovaný o udalosti cez SMS a emailom. Vďaka zabezpečovaciemu systému bude mať okamžite prehľad o nenarušení úľov votrelcom prípadne živelnou pohromou.