GSM monitor včelých úľov je vyvinutý v spolupráci s výskumným ústavom včelárstva a včelármi. Je postavený na hardvéri Operchip a operačnom systéme Operchip, ktorý bol vyvíjaný od roku 2006 na základe dlhoročných skúseností s vývojom podobných zariadení.
V roku 2012 získalo zariadenie prvú cenu na XVIII. Medzinárodnej konferencii zlepšovateľov a vynálezcov vo včelárstve.

          

VYBRANÍ ZÁKAZNÍCI:

GSM váhy VILKO-01 používajú na strednej odbornej škole Pod Bánošom v Banskej Bystrici od roku 2013. www.sosbanbb.sk

Komentárov  

Stano
# Ako používam FILIP-02Stano 2017-09-10 15:36
Váhu používam bez internetu iba s SMS. Mám k nej pripojenú aj jednu prídavnú plošinu.
Funguje bez problémov, každý večer mi posiela údaje prírastkoch hmotnosti, teplotách a vlhkosti.
Oceňujem možnosť takejto jednoduchej obsluhy.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
Martin
# VILKO-02 praktickyMartin 2017-09-03 09:49
Váhu už využívam dlhodobejšie. Stanovište včiel je vzdialené 15km (nadmorská výška 900 m/n/m) a údaje z váhy šetria čas a náklady na zbytočné cesty. V medovo slabom roku 2016 som len vďaka váhe dokázal sledovať úplný výpadok znášky a len na základe týchto potvrdzujúcich informácii som urobil opatrenia, aby včelie rodiny išli do zimy zmladené. Zimné straty na včelstvách boli porovnateľné s inými rokmi. Tento rok 2017 v porovnaní z 2016 tiež vykazoval podobné hodnoty a tieto zásahy roku 2017 boli urobené ešte kvalitnejšie ako v 2016. Využívam aj doplnkové funkcie sledovania teploty a vlhkosti, pre stanovenie stavu počasia pri včelách.

Teraz je možné pri kŕmení presne odhadnúť zakŕmenie včiel a sledovanie invertovania zásob. Ďalšou doplnkovou funkciou je aj alarm na včelín a úle. Stačí doplnenie spínačov prepojených lankom a ochrana pred zlodejmi je funkčná. Privítal by som pripojenie externého mikrofónu na odposluch pri alarme.
Pre horských včelárov by bola vhodná funkcia sledovania napätia akumulátora elektrického ohradníka, aby medveď nemal šancu!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
Richard
# Spätná väzba FILIPRichard 2017-08-22 15:49
Zariadenie hodnotím ako užitočnú pomôcku. Mám ho umiestnené v kočovnom voze a funguje spoľahlivo. Navrhoval by som dopracovať užívateľskú podporu tohto skvelého produktu: interface na počítač a práca s dátami, príp. helpdesk.
Pekný deň!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
Michal
# Skúsenosti s VILKO-01Michal 2017-08-22 15:45
S váhou som spokojný, meria a váži pomerne presne.
Externá anténa sa pripája pomerne ťažko, neznalá osoba to nezvládne. Lepšie riešenie by bolo vyviesť SMA konektor na krabičku a štandardne používať anténku „fajku“ ktorá už sama má výrazne väčší zisk ako anténa utopená na plošáku a komu by to nestačilo, ľahko by si cez SMA pripojil vonkajšiu anténu s dlhším zvodom. Ja sám váhu používam v GSM okrajovej oblasti a iba nutnosť rýpať sa v skrinke ma odradila od externej antény. Mám rád, keď to ide na 5 pásikov.
Prístroj doplniť jednoduchými zdierkami na pripojenie fotovoltaického panela a doplniť kvalifikovaným nabíjacím obvodom. Vhodný FV článok dodávať už s váhou, dnes je za babku. Potom sa ponúka radšej lítiová nabíjacia batéria, ako olovený blok, ktorá nie je určená na cyklický režim.
Váhu považujem za pokročilý výrobok a až na drobnosti som s ňou spokojný. Je príjemné si na pláži v Chorvátsku pozerať na I-phone, ako včielky pracujú. Nehovoriac o kontrole zimného režimu. Keby to nebolo také drahé, určite by sa našlo viacej záujemcov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať